Mozek

V mozku se sbíhají informace o tom, co se děje v těle. Informace se dostanou do mozku nervy. Díky nervům z oka se mozek například dozví, co vidíme, slyšíme a cítíme. Mozek zároveň celé tělo řídí. Posílá informace celému tělu, co má dělat. Například řídí naše pohyby při chůzi. Mozek nám slouží také k myšlení. Uchovávají se v něm informace.


Oči

Oči máme k tomu, abychom viděli. Vidíme díky tomu, že nám jde do očí světlo, které se odráží od věcí kolem. Oči umí zachytit obraz toho, co je venku. Posílají zprávu do mozku o tom, co vidíme. K oku jsou přirostlé svaly a ty jím můžou otáčet. Proto se můžeme dívat různým směrem.


Ucho

Díky uším slyšíme zvuky. Zvuk je vlastně chvění. Když třeba cinkneme do skleničky, začne se chvět. Od skleničky se chvěje i vzduch. Chvění se dostane až ucha. V hlavě máme střední ucho, to není vidět. Střední ucho pošle zprávu o zvuku pomocí nervů až do mozku. Ucho nám slouží také k tomu, abychom udrželi rovnováhu. To znamená, že poznáme, v jaké jsme poloze.
Zda ležíme, stojíme, zda se nakláníme. Když někdo ztratí rovnováhu, spadne.


Plíce

Plíce jsou dva vaky v hrudníku. Jsou schovány pod žebry, aby byly chráněné. V plicích je krev. Plíce potřebujeme k dýchání.
Při dýchání dostáváme do těla kyslík. Kyslík je ve vzduchu, který dýcháme. Naše tělo potřebuje kyslík, aby fungovalo.

Z DUCHOVNÍHO HLEDISKA
Nádech a výdech v sobě zahrnuje schopnost brát a dávat. Dýchání musí být harmonické, tak i braní a dávání v životě musí být v harmonii. Braní ve smyslu, zda nám ostatní dovolují svobodně dýchat a žít, zda nám k tomu druzí dávají potřebný prostor a čas a nedusí nás a dávání ve smyslu, zda umožňujeme druhým svobodně jednat a uvažovat, zda je nesvazujeme, duchovně neznásilňujeme jejich křehké nitro příkazy a naplňováním ne jejich, ale svých přání, zda je necháváme volně dýchat.
Nedostatek pohlazení, soucítění a lásky rodiče často nahrazují materiálními věcmi, nemají čas se s dítětem posadit a tak mu koupí, co chce a pak říkají, že chce koupit všechno, co vidí, že mu nic není dost. Dítě ale jen volá po pozornosti, potřebuje brát lásku, bezpečí a pocit rodinné harmonie. Když se mu nedostává, dusí se, začínají dýchací potíže. Svobodně, bez potíží dýchat znamená mít všechny rád. Vše vnímat radostně, s láskou. Odpouštět i těm, kteří nás svírají a jejich činy vidět jako nedokonalost ducha a ne jako snahu vědomě nám ublížit a znepříjemnit život. Rodiče, naplňujte své domovy láskou, pro dobro svých dětí i pro štěstí své.
Plíce jsou symbolem kontaktu a komunikace s vnějším světem, po kůži jsou plíce druhým nejvýznamnějším kontaktním orgánem. Dech je naší pupeční šňůrou, která nás pojí s životem samým a se všemi ostatními živými tvory, všichni dýcháme tentýž vzduch.
Léčivá formulka plic:
Přijímám život v dokonalé rovnováze.

Slabost plic se projevuje v nedostatečnosti samotných plic, většinou špatným dýcháním, spolu s narušením sliznic a v přehnané citlivosti pokožky. K tomu obyčejně přistupují poruchy lymfatického systému, zejména v oblasti hrudní kosti. Proto jsou velmi vhodné lymfatické masáže.


Srdce

Srdce máme v hrudníku. Srdcem protéká krev. Srdce pracuje jako pumpa. Střídavě se smršťuje a zase uvolňuje. Tak pohání krev, aby proudila po celém těle. Srdce je slyšet. Říkáme, že srdce tluče nebo že bije. Když si položíte ruku na hrudník, můžete tlukot srdce cítit. Když se hodně hýbeme, třeba když běžíme, srdce začne tlouci rychleji.



Srdce je centrum citů a lásky.
Je centrem lidského dění. Vyjadřuje osobnost člověka, jeho chápání a životní názory. Život bez bijícího srdce neexistuje. Srdce pohání radost, víra v krásu dní a událostí, které přijdou. Srdce je středem naší existence, brána z polarity do jednoty, centrum a východisko lásky (schopnosti milovat) a emocí, domov pocitů a místo nejhlubších citů. Srdce ničí bolest, bezútěšné životní situace, v nichž jsme ustrnuli, zloba a nechuť žít.
Dávejte do srdcí lidí to, co jim srdce léčí - lásku, štěstí, optimismus a smích. Dávejte druhým i sobě - kdo se pro druhé otevírá, ten od druhých dostává. Posilujte své srdce láskou k sobě - postavte se před zrcadlo a řekněte si upřímně, jak jste krásní a jak se máte rádi. Nedokážete-li to říct sami sobě, nedokážete to vyjádřit ani druhým. Poslouchejte svou intuici, pohlaďte svého partnera, když máte zrovna chuť, byť se vám zdá, že není právě vhodná chvíle. Vhodná chvíle je stále, on na pohlazení čeká.
Srdce udržuje v pohybu krev, naši životní energii, proto je též ukazatelem toho, jak dokážeme řídit vlastní životní rytmus. Zda příliš netlačíme nebo neustupujeme (projevem je vysoký či nízký krevní tlak).
Léčivá formulka srdce:
Moje srdce tluče v rytmu lásky.

Dysfunkce srdce se projevuje dušností, otoky, arytmií, a podobně.

Potíže krevního oběhu se mohou projevovat například změnou srdečního rytmu, tepu, ztěžknutím končetin, mravenčením v nich. To mravenčení může být i v rukách i v nohách. Příčinou je zablokovaná krční páteř (nejužší místo, kterým musejí protékat tělní tekutiny). Doporučujeme každé ráno na stolici mačkat okolí hlavního kloubu pravého palce a pak s ním vytrvale točit, až dojde k jeho uvolnění. Volný hlavní kloub pravého palce = uvolněná krční páteř.


Játra

Játra jsou největší orgán v břiše. Játry protéká krev a přináší živiny z jídla. Játra pak z živin vyrábějí látky, které tělo potřebuje. Játra vytvářejí například důležité hormony. Vytvářejí také krevní plazmu, která je v krvi. Játra ničí toxické látky. Toxické látky jsou jedy. Například alkohol.

Z DUCHOVNÍHO HLEDISKA

Játra ukazují náš vztah ke světu a k lidem, to, jak dovedeme milovat, jak dovedeme tolerovat nedostatky druhých, ustupovat, je-li třeba, i když náš názor je blíž k pravdě. Stav našich jater ukazuje, zda s pokorou přijímáme úkoly a výzvy, které před nás život staví, jak soustavně je umíme naplňovat a do jaké míry umíme být Radovánkem. Játra jsou producentem a barometrem naší nálady, přičemž se nejedná o osobní náladu, ale o to, zda vidíme v životě smysl, o základní ladění našeho života, základní temperament.Játra jsou centrem psychické látkové přeměny.
Mají mnoho funkcí:
• produkovat energii
• ukládat energii
• provádět látkovou přeměnu bílkovin
• zbavovat tělo jedů
Játra oslabuje nezřízenost, přehnaná rozpínavost, příliš jídla, pití, sexu. Vyzývají nás hledat správnou míru, učí nás střídmosti. Ukazují nám, jak učinit stravitelným to, co je tučné (bujné). Podílejí se na výrazu agrese jako sídlo ošklivosti a zloby, učí nás zbavit se jedovatosti.
Játra mají ohromnou regenerační schopnost, tak i pro nás není nikdy pozdě stát se opět malými dětmi, radovat se a být pouhou LÁSKOU.
Léčivá formulka jater:
Znám pouze lásku, klid a radost...

Slabost jater s sebou přináší zhoršení schopnosti vyrovnávat se s vnějšími vlivy, proto v tomto období propukají alergie nejrůznějšího druhu; od alergie na pyl, prach, zvířecí chlupy, až po alergii na tchýni.


Slezina

Slezina je za žaludkem. Slezina je důležitá, abychom měli zdravou krev. Krev protéká slezinou a obnovuje se. Ve slezině mizí staré a opotřebované červené krvinky. Slezina je také důležitá, když jsme nemocní. Ve slezině vznikají bílé krvinky, které umí bojovat s nemocemi.

Z DUCHOVNÍHO HLEDISKA

je jedním z významných obranných míst těla. Oslabenou slezinu poznáme okamžitě na mandlích. Slezina reaguje při všech infekčních chorobách, nemocech krve a jater, při sebemenším rozladění organismu. Její správná funkce podporuje aktivitu a život. Slezina zachycuje unavené červené krvinky a je filtrem lymfy - zachycuje potravinářská barviva a chemii, zachycuje také naši zlobu a nešvary. Její stav ukazuje naši sympatii k lidem, přírodě, zvířatům, rostlinám. Pokud vše soudíme, hodnotíme, o vše se staráme a nad každým se rozčilujeme, poškodíme si tento měkký a citlivý orgán a nakonec, víte, jak často dochází k úrazům a nehodám s natržením sleziny, pak dojde k jejímu odstranění a protože nic není náhoda, půjde o krátké a velmi silné pročištění. Pokud je poškozená slezina, shromážděné negace musí být pročišťovány tělesným trápením a ztrátami. Nikdy nikoho nesuďte a nekritizujte, přistupujte k lidem se sympatiemi a pochopením.
Léčivá formulka sleziny:
Mám se rád a nahlížím na sebe kladně. Souhlasím se vším svým konáním. Důvěřuji, že průběh života bude pro mne příznivý. Jsem v bezpečí. Všechno je v pořádku.

Oslabená slezina se projevuje snížením obranyschopnosti těla, malou odolností proti infekcím, nachlazením, špatným krevním obrazem a stavem bílých krvinek. Slezina se považuje za jakési lymfatické srdce a má velký vliv na všechny pochody v jeho systému.


Žlučník

Žlučník je malý zelený váček přirostlý k játrům.Ve žlučníku vzniká velmi hořká žluč. Žluč teče ze žlučníků do střev. Ve střevech žluč pomáhá rozpouštět potravu, hlavně tuky. Když sníme nějaké hodně tučné jídlo, může nám být špatně od žlučníku.To pak znamená, že jsme to s tukem přehnali

Z DUCHOVNÍHO HLEDISKA

Žlučník ukazuje na naši spokojenost.
Pokud umíme vnímat svůj život pozitivně, jako příležitost, školu a cestu, nemusíme se zlobit a rozčilovat "špatným" chováním druhých, jejich "divnými" názory a hodnotami. Žlučník je agresivní orgán, i člověk s nemocným žlučníkem je agresivní, neustále podrážděný, zlostný a vzteklý, navíc proto, že tuto zlobu neumí nebo nechce adekvátně vyjádřit.
Žlučník nás učí pracovat aktivně s agresí, nepoužít ji jako frontální útok, ale protivníka "namydlit", strávit, zkrotit, co bují a je přebytečné, zbytečné.
Léčivá formulka žlučníku:
Dávej a nic za to nechtěj...

Slabost a dysfunkce žlučníku se projevuje bolestmi velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena z vnější strany, lokty) a někdy je napaden i nervový systém. I z vlastní zkušenosti víme, že dysfunkce žlučníku představuje zvýšené riziko úrazů velkých kloubů.


Slinivka

Slinivka je žlutý orgán za žaludkem. Ve slinivce vznikají šťávy, které umí rozpouštět potravu. Jídlo, to jsou především tuky, cukry a bílkoviny. Ze slinivky tečou šťávy do střev. Ve slinivce vzniká také hormon inzulín. Inzulín hlídá, zda nemáme v těle moc cukru.

Z DUCHOVNÍHO HLEDISKA

je orgán lásky a její stav nám ukazujeme, jak jsme schopni lásku dávat a přijímat. Láska je sladší než med i cukr. Upřímné políbení či pohlazení od toho, koho zbožňujeme a kdo nás miluje, je živou vodou, která dává a probouzí život i tam, kde jej mnoho není. Vždyť i kámen ožije, promluvíme-li na něj s láskou. Kdo opravdovou, čistou duševní lásku neuměl plně dát, kdo v pravý čas neslyšel prosby druhých, nevnímal jejich potřeby, pouze plnil svá přání, ten trpívá od útlého věku cukrovkou. Sladkost, kterou nedával svým jednáním, je mu ve stravě nyní zakázána, nesmí ji brát. Cukrovkou v pozdějším věku trpí lidé, kteří ve svém současném životě dělali obdobné chyby a prohospodařili své síly. Přeslazovali, upravovali si život k obrazu svému natolik intenzivně, že jim na stáří nezbylo. Dávejte lásku, mluvte k druhým s láskou, s touhou pomoci. Myslete na ostatní lidi jenom v dobrém.
Léčivá formulka slinivky břišní:
Můj život je sladký.

Slabost slinivky je v slizničních orgánech: od poruch trávení (nadýmání, látková výměna, žaludeční a dvanácterníkové vředy, zácpa) přes dýchací potíže až po poruchy v menstruaci.


Žaludek

Žaludek je orgán, který plníme jídlem a pitím. Když jíme, žaludek se zvětšuje, jak je potřeba. Když se přejíme, máme žaludek a celé břicho nafouklé. Žaludek je sval. Hýbe se a tak rozmělňuje a míchá jídlo na kaši. V žaludku jsou také žaludeční šťávy.
Žaludeční šťávy jsou velmi kyselé a jídlo rozpouštějí. Říkáme tomu, že jídlo trávíme. Z žaludku jde rozpuštěné jídlo do střev.

Každá událost v životě člověka učí. Mnohé situace jsou pro nás jako kameny, které nás ubíjejí a které nedokážeme přijmout. Nejsme schopni vydržet tvrdost na nás dopadajících ran, ale nemáme iniciativu a snahu tuto situaci opustit, zmírnit a postupně ji zvládnout. Potom náš žaludek s obtížemi tráví a nestrávení, nezvládnutí situace provází zloba. Projevuje se nejprve zánětem žaludeční sliznice a může se postupně tato zloba nebo neschopnost vyřešení situace zhmotnit žaludečním vředem. Situace, které se nám vysloveně příčí, se kterými se nedokážeme smířit, přijmout a vstřebat, vracíme a zvracíme - tak vzniká žaludeční neuróza.
Nezáviďme si navzájem, nesrovnávejme se s nikým. Nevadí, že právě teď má někdo vedle vás cosi, co závidět můžete, ale vše se mění. Jděte si svojí cestou, bez závisti a srovnávání se se situací, možnostmi a dary, které dal život druhým.
Léčivá formulka žaludku:
Procházím životem bez problémů.

Žaludeční potíže bývají většinou následkem problémů slinivky, jater, žlučníku i dvanácterníku. V samotném žaludku to můžou být vředy -projevují se bolestmi v levé části hrudníku (často považovány za bolesti), potížemi těsně po jídle, tlaky v horní části břicha a podobně.


Střeva

Střevo máme tenké a tlusté.Tenké střevo je velmi dlouhá, tenká hadice. Kdybychom tenké střevo natáhli, bylo by dlouhé jako 5 velkých kroků.
V tenkém střevě jsou trávicí šťávy. Trávicí šťávy pomáhají rozpouštět jídlo. Živiny z jídla se dostanou do krve. Krev pak živiny odnáší do jater. Nestrávené zbytky jídla jdou pak do tlustého střeva. Tlusté střevo si ze zbytků jídla bere poslední vitamíny a minerály. Vstřebává také vodu, takže se zbytky jídla zahustí. Vznikne tak stolice, kterou z těla vyloučíme.

Z DUCHOVNHO HLEDISKA

Tlusté střevo
Střevo je cesta, tlusté střevo zapracovává a zahušťuje odpady - vzpomínky a minulost, ale také z nich odčerpává potřebné - vše, co prožijeme, má svůj smysl na cestě k poznání. Ale ruku na srdce - kdo z nás ve svém životě na něco nepěkného, obtížného a neradostného nevzpomíná, kdo v sobě nenosí nedořešenou minulost? Rodinné rozepře mezi rodiči a dětmi, vzpomínky na nevydařené manželství, na křivdy v zaměstnání, na protěžování druhých na náš úkor, to vše v sobě nosíme zdánlivě zapomenuté. Když se o situaci nebavíme, jsme v klidu, ale její nepatrné připomenutí si těchto životních bolestí a pocitů ublížení v nás vyvolává strach, malou, ale skutečnou touhu po odplatě, po splacení bolesti bolestí. Chceme, aby se těm, kteří nám ublížili, přihodilo v životě něco podobného. A tak se sžíráme navzájem, ničíme druhé i sebe.
Hleďme si zejména své životní cesty, dokažte odpustit těm, kteří zaseli bolest do vašeho života a svým životem okolí hlaďte. Nevytvářejte zlo, vždyť je ho kolem nás už tak tolik. Zbavte se starých problémů a budete mít volnou cestu. Pokud trpíte zácpou, začněte tím, že vyházíte ze svých skříní vše, co jste rok nepotřebovali. Půjde to těžko, ale pomůže vám to zbavit se i starých myšlenek.
Léčivá formulka tlustého střeva:
Snadno se zbavuji toho, co už nepotřebuji. Minulost je pryč a já jsem svobodný.

Potíže tlustého střeva nastávají velmi nenápadně menšími mechanickými projevy v pravé, spodní části břicha, které se pak začínají přesunovat do levé strany břicha. Kromě zácpy, v důsledku které dochází k zamořování organismu toxickými látkami je dalším jevem průjem. Při tom je tlusté střevo buď velmi zanesené, takže sliznice téměř s materiály nepřicházejí do kontaktu, nebo jsou sliznice tak slabé, že nedokážou vstřebávat vodu a výživné látky.

Tenké střevo
jako párový orgán srdce je analyzátor a zapisovatel dne. Pomáhá analyzovat životní prožitky a vstřebává je ve formě zkušeností. Pokud příliš pitváte situace, které se přihodily, problémy příliš rozebíráte a hodnotíte z mnoha stran, pak tenké střevo už nemá sílu řádně vstřebat ze stravy pozitivní látky. Stav našeho tenkého střeva je ukazatelem, jak v harmonii přijímáme a zpracováváme materiální poselství života. Zabývejte se problémy, ale možná dnes nemáte pochopit, proč se něco přihodilo, tak i když ublížíte svému tenkému střevu, nepochopíte nic. Vše má svůj důvod, někdy na to přijdete.
Léčivá formulka tenkého střeva:
Přijímám a přizpůsobuji se všemu novému v klidu a s radostí.

Slabost tenkého střeva se projevuje například zažívacími problémy, bolestmi páteře, plochými nohami, plísňovitostí, kterou podporuje hlavně bílý cukr a sladkosti (plísně vaginální, nehtové, mezi prsty), atd.


Ledviny

Ledviny máme dvě. Jsou spíše v zadu, blízko pasu. Jsou hnědé a velké jako lidská pěst. Ledviny nám čistí krev. V ledvinách vzniká moč, kterou vyčůráme. Ledviny také hlídají, kolik máme v těle vody a soli.

Z DUCHOVNÍHO HLEDISKA
Ledviny
jsou dvě. Ve dvou žijí lidé - manželé, partneři, milenci. Lze žít i sám, ale není to již život, v němž by se člověk mohl plně rozvinout a uplatnit, protože nejdůležitější pro každého je vztah. Ledviny jsou ve své tělesné funkci zeslabovány nebo posilovány kvalitou našich partnerských vztahů s nejbližšími i s ostatními lidmi, zvířaty a rostlinami. Ledviny filtrují krev a vytvářejí moč a to asi v poměru 850:1. Stejně tak bychom měli přistupovat k setkáním, rozhovorům a problémům my - vybrat si jen tu část, ze které získáme nějakou zkušenost, dobrou radu, směr a orientaci pro svou další cestu životem - ostatní je přebytečný balast.
Všechny problémy s ledvinami jsou problémy se vztahy. Rozdávejte lásku a pochopení, pohlaďte a pomazlete, nikdy toho není dost. Pokud nebudete dávat dost lásky, ledviny se ozvou bolestí písku nebo kamenů. Važte si svých nejbližších a obdarovávejte je láskou, nezneužívejte nikoho ve vztahu, nemějte strach o vztah - nebudete mít oslabené ledviny.
Léčivá formulka ledvin:
V mém životě jsou vždy správné činy. Z každé zkušenosti vychází jen dobro.

Močový měchýř
v sobě hromadí odpadní látky a vylučuje je z těla ven. Zbavme se i my myšlenek, které nepotřebujeme. Stav močového měchýře ukazuje, jak umíme snášet a vypouštět tlak života. Problémy s ním většinou ukazují na rozzlobenost na partnera nebo vůbec opačné pohlaví, obviňování všech. Lehejme večer do postele vyrovnaní s tím, že co se stalo dnes už nezměním, je to minulost a raději se přitulte k partnerovi a věnujte se chvíli, která je právě teď, protože žijeme právě teď, nejdůležitější je, co děláme teď, ne včera ani zítra.
Léčivá formulka močových cest:
Opouštím vzorec chování ve svém vědomí, který vyvolal tento stav. Jsem ochotný se změnit. Mám se rád a schvaluji své počínání.

Málo se ví o tom, že močový měchýř je velký kamarád s mozkem. Proto i potíže v něm (epilepsie, nádory, otoky, atd.) řešíme působením na močový měchýř.
Nejznámějším důsledkem dysfunkce ledvin jsou bolesti kolen z vnitřní strany. Jsou to však i potíže s močením, narušená funkce pohlavních orgánů, problémy spojeny s nedostatečným vylučováním toxických látek z těla. Právě ledviny jsou klíčovým orgánem při detoxikaci organismu.


Ženské pohlavní orgány jsou schované u ženy v těle.
Žena je používá při sexu.
Díky těmto orgánům mají ženy menstruaci.
Díky těmto orgánům se ženě může narodit dítě.

Mužské pohlavní orgány muž používá také při čůrání.
Muž je používá také při sexu.
Při sexu může muž ženu oplodnit.
Ženě se pak narodí dítě.


Orgánové hodiny dle čínské medicíny

Cyklus 24 hodiny je rozdělen po 2 hodinách na 12 částí. Čínská medicína rozlišuje 6 párů orgánů, vždy tvořený jedním jinovým /plným/ a jedním jangovým /dutým/ orgánem. Ke každé dvouhodině se přiřazuje jeden orgán. V průběhu denního cyklu má orgán nejvyšší aktivitu právě ve své hodině. O 12 hodin dříve či později má tento orgán aktivitu nejnižší. Toto se nazývá v čínské medicíně pravidlo poledne - půlnoc.

Rytmické kolísání činnosti jednotlivých orgánů se projevuje v průběhu dne v hodnotách tělesné teploty, v dechu, v elektrolytickém a enzymatickém hospodářství, v tepu, v koncentraci hormonů, v tvorbě krvinek či hladině červeného krevního barviva, nepochybně i v kolísání fyzické a psychické výkonnosti. Prakticky každý fyziologický děj vykazuje periodické kolísání. Od vylučování žluče až po elektrickou aktivitu mozku.

Není tedy jedno, kdy děláme psychologické testy či kdy snídáme. Tušíme, že lidstvo ve starověku žilo ve větší intuici a cítění. Rytmus dne byl pro člověka daleko důležitější, než ho chápeme dnes my.

Orgánové hodiny z pohledu čínské astrologie

Orgánové hodiny vycházejí ze systému čínské astrologie, který pracuje s 10 energiemi nebeských kmenů, které odpovídají prvku dřeva, ohně, země, kovu a vody a 12 energiemi pozemských větví. které odpovídají energii větru, tepla, horka, vlhka, sucha a chladu. Jdou vždy spolu v párech a spolu tvoří 4 pilíře energií času. Tyto čtyři pilíře - pilíř roku, pilíř měsíce, pilíř dne a pilíř dvouhodinových hlídek se počítají pro určité místo a čas a hovoří o aktuální energetické konstituci.

Celý cyklus v čínské astrologii je 60-kový. Nejpomaleji se mění cyklus roků, přičemž každý desátý rok se opakuje stejná posloupnost 10-ti energií nebeských kmenů a každých 12 let se opakuje shodná posloupnost 12-ti energií pozemských větví. Když se vystřídá 6 nebeských a 5 pozemských cyklů, začíná nový 60-kový cyklus. V cyklu měsíců je obdobné střídání nebeských a pozemských energií a celý cyklus se vystřídá za 5 let. Třetí z pilířů energií času je pilíř dnů, který má opět délku 60 s naprosto stejně se měnící dvojicí nebeských kmenů a pozemských větví. Celý cyklus proběhne za 60 dnů, přičemž každý 10. den má stejnou kvalitu energie nebeského kmene a každý dvanáctý pozemské větve. Nejrychleji se mění čtvrtý pilíř dvouhodinových hlídek, který proběhne celým šedesátkovým cyklem za 5 dní. A právě tento dvouhodinový cyklus hlídek je nazýván orgánovými hodinami. Protože však čínská astrologie přiřazuje akupunkturní dráhy k pozemským větvím, tedy 12 akupunkturních drah odpovídá 12 zvířatům pozemských větví, je důležité si uvědomit, že tyto dvouhodinové hlídky mají každý den jinou energii nebeských kmenů.

Diagnostika nemocí dle orgánových hodin

Příčinou nemocí může být, když biorytmy dle orgánových hodin porušíme, případně se snažíme své tělo obelhat užíváním stimulujících prostředků v čase, kdy bychom měli spát a podobně.

23.00 - 1.00 žlučník

V tuto dobu začíná pracovat žlučník, který produkuje maximální aktivitu. Lidé, kteří mají potíže se žlučníkem, se mohou dočkat spuštění bolesti ve formě žlučníkového záchvatu, nebo pobolívání, nebo se v tuto dobu se budí a nemohou usnout.

Souběžně v této době vykazuje srdce minimální činnost a to je pro nás signál, že tělo je v útlumu. V této souvislosti, pokud jsme vzhůru a například jedeme autem, tělo vyžaduje pro různé reakce vyšší soustředění, než v jiném časovém období.

1.00 - 3.00 játra

Naplno pracují játra a tím pádem začíná probíhat v těle největší detoxikace z celého dne. V této době také navazují problémy se žlučníkem z předchozího cyklu. Pro tuto dobu platí co neméně zatěžovat játra alkoholem, kávou, kouřením. V této době má celé tělo největší útlum z celého dne. Sníží se tlak, zpomalí se pulz, dech je pravidelný a hlubší s delšími periodami. Tělo se dostává do největšího klidu a odpočinku

Minimální činnost v tuto dobu má tenké střevo, to znamená nezatěžovat stravováním stravování.

3.00 - 5.00 plíce

Protože v této době jsou plíce v maximální činnosti, tak špatně spí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, když máme rýmu a záněty dýchacích cest. Přetrvává stále nižší tlak, mozek je zásoben jen minimálně, tělo má nejpomalejší aktivity. Ale kolem páté hodiny se tělo začíná probouzet a má přirozenou potřebu již vstávat.

Minimum činnosti vykazuje močový měchýř. Také v této době se v našem myšlení projeví největší strach a úzkost, každá maličkost nabývá obrovského významu. I ledviny začínají přicházet do největšího klidu a jejich vylučování se dostává na nejnižší bod činnosti.

5.00 - 7.00 tlusté střevo

Je vhodné je se v této době pomalu probouzet a tím začínat nový den. Krevní tlak pomalu vstoupá, pulz začíná být rychlejší a tělo aktivnější. Pomalé probouzení je proto, že nemocní se cítí v tuto dobu dost špatně. Tlusté střevo začíná maximálně pracovat a je dobré v této době si vypěstovat návyk na vyprazdňování.

Minimální činnost vykazují ledviny, a proto jsou v tuto dobu v největším klidu.

7.00 - 9.00 žaludek

Začíná pracovat žaludek a v této době je nejvhodnější příjem vitamínů. Odpočinek těla již skončil a můžeme v pohodě začít přijímat i větší množství potravy. Začne stoupat i psychická aktivita. Začíná se zvyšovat i schopnost pracovní činnosti a koncentrace. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha, došlo by k ponížení práce žaludku.

Minimální činnost vykazuje obal srdce.

9.00 - 11.00 slezina

Do maximální denní činnosti se dostává slezina a slinivka. Je to nejvhodnější doba pro konzumaci sladkostí bez vlivu na obezitu, protože tělo dokáže sladkosti bez problémů v tomto čase strávit. Je vhodné si dopřát i dostatek ovoce. Je to doba, kdy toto denní období využijeme na nejvyšší duševní výkon, který bude v tuto dobu na dobré úrovni. Slinivka ovlivňuje příznivě hladinu cukru v krvi.

Minimální činnost bude u tří ohřívačů. Z těchto důvodu bude fyzický výkon částečně o malinko horší.

11.00 - 13.00 srdce

Maximální činnost provozuje srdce. Dobré je nezatěžovat tělo velkým množstvím potravy, pokud máme sklony k infarktu, tak to je nejrizikovější doba z celého dne. Pozor na úrazy, u starších lidí je vhodná procházka, nebo krátký spánek. Dostavuje se mírná únava.

Minimální činnost je u žlučníku.

13.00 - 15.00 tenké střevo

V této době se snižuje citlivost zubů, začíná se zvyšovat fyzická aktivita celého těla. Kolem 15. hodiny začíná maximální efektivita smyslových orgánů, které zajišťuje meridián tenkého střeva. Vyšší naladění na duševní a psychické aktivity.

Minimální činnost mají játra.

15.00 - 17.00 močový měchýř

V této době má maximální činnost močový měchýř a je dobré pít bylinné čaje. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo. Hladina cukru v krvi stoupá. V 17. hod. pracovní činnost stoupá, ale jen na krátkou dobu. Aktivita těla dosahuje druhého výkonnostního vrcholu. Tato aktivita močového měchýře má dobrý vliv na vylučování. Organizmus má větší schopnost regulovat v těle teplotu a fyzickou zátěž. Je to vhodná doba k návštěvě sauny.

Minimální činnost mají v této době plíce.

17.00 - 19.00 ledviny

Je velmi vhodné nepřijímat vše, co ledvinám škodí, tj. cukr, sůl, chemikálie obsažené v lécích, jídle, pití, káva, alkohol, vyvarovat se stresu a chladu. Od 18. hodin je člověk odolnější vůči vnějším bolestivým vlivům, zvyšuje se práh bolesti. Psychická svěžest je v tuto dobu poměrně dobrá, ale kolem 19. hodiny se citlivým jedincům na bolest hlavy mohou tyto bolesti objevit. Je to v souvislosti přirozeného stoupání krevního taku v těle, může nastávat psychická labilita a zvyšovat se nervozita.

Minimální činnost má v této době tlusté střevo.

19.00 - 21.00 obal srdce

Člověk velmi dobře vnímá po duševní stránce, jako poslech hudby, tak návštěva divadelních her, čtení knih. Řidičům se v této době nejlépe cestuje, protože reakce jsou nejbystřejší. V těle nastává tzv. dynamická rovnováha, která odolává a vyvažuje vnější podmínky. Nejúčinněji působí antibiotika a mazání bolestivých míst mastmi. Ještě do 21. hod. pracuje výborně paměť, psychika je srovnaná a můžeme odvést dobrou duševní práci.

Minimální činnost má žaludek.

21.00 - 23.00 tři ohřívače

Je to doba, kdy se tělo připravuje na spánek, nic nepodnikat pro aktivaci spánku, nejíst, nekouřit a umožnit tělu volný průběh spánku. Vlivem dráhy tří ohřívačů, který ovlivňuje rozvádění krve po organizmu, nastává zklidnění. Objevuje se pokles tlaku a pokles teploty. Po 23. hod. už většina lidí spí a do 01. hod. se spánek prohlubuje.

Minimální činnost má slezina a slinivka.

Zdroj: https://www.honzazkrkonos.cz