MERIDIÁN TENKÉHO STŘEVA

Průběh dráhy meridiánu:

Začíná na vnější straně špičky malíčku, odtud vede po vnější straně prstu a po malíkové hraně dlaně na zápěstí, z něho po spodní hraně loketní kosti na loket mezi kloubní výčnělky. Dále pokračuje po vnější zadní straně nadloktí na zadní stranu ramene, odkud pokračuje přes lopatku a trapézový sval pod 7. krční obratel. Odtud prochází dopředu do jamky nad klíční kostí, kde se rozvětvuje do dvou vzájemně opačných směrů: dolů vede spojnicí do srdce, žaludku a tenkého střeva a nahoru postupuje hlavní dráha po straně krku přes sanici na jařmovou kost a k vnějšímu koutku oka, kde se obrací k uchu a vniká do něho. Od sanice dále odbočuje i krátká větev přes tvář přímo k vnitřnímu koutku oka, kde se propojuje s dráhou močového měchýře.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:

Bolesti v krku, bolesti ramene a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku, syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin, k nimž se přiřazují i zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje a ramene.

Psychické projevy energetické nerovnováhy:

Disharmonie dráhy se projeví poruchami analýzy a zpracování citů: přehnané kritizování, nekritičnost v analyzování, neschopnost přehodnotit vlastní city. V pozadí jde o strach o existenci, pocit neschopnosti těžit ze své činnosti, nepružnost, pocit neschopnosti vymezit si hranice, lehkovážnost, přeceňování svých možností, posouvání vlastních hranic na úkor jiných, stavy podráždění s pozadím poruch centrálního nervového systému (epilepsie, resp. epileptiformní stavy).